logotype
image1 image1 image1

Колектив Муніципального Галицького камерного оркестру зробив відеозапис маловідомих інструментальних творів Володимира Івасюка

Унікальний проект втілює в життя Муніципальний Галицький камерний оркестр під орудою народного артиста України Василя Феленчака, відкриваючи для слухачів нові грані мистецького таланту видатного українського композитора Володимира Івасюка. Колектив підготував і здійснив запис двох інструментальних творів цього геніального Майстра – «Сюїта-варіації для камерного оркестру» та «Мелодія для естрадного оркестру».

 

 Як розповів художній керівник і диригент колективу Василь Феленчак, чотири варіації із Сюїти оркестр вже включав кілька років тому до програми сучасної української музики. Однак тепер, після деякого авторського редагування твору диригентом і найголовніше, – переосмислення його музикантами в контексті сучасного часу, він зазвучав зовсім по-іншому.

«Мелодію» ж колектив взагалі виконав у Тернополі вперше. «Цей твір був написаний для великого симфонічного оркестру, тому мені довелося зробити редакцію для камерного оркестру, переписавши партії деяких духових інструментів для струнних», – пояснює маестро Феленчак. – Всі звикли, що Івасюк – це естрада, такі пісні, як «Червона рута» чи «Водограй», але насправді його творчість є набагато глибшою».

А взагалі, як наголошує Василь Андрійович, хотілося також загострити увагу слухачів на тому, що в доробку української сучасної музики існує «Мелодія» не лише Мирослава Скорика, до якої, в принципі, вже всі звикли, але й Володимира Івасюка: «Його «Мелодія» дуже насичена лірикою – спокійною, глибокою, драматичною. Хоча це твір і популярного жанру, проте з яскравою, нестандартною інструментальною мелодикою широкого дихання, яка є надзвичайно зворушливою саме завдяки щирості почуттів».

А щодо «Сюїти-варіацій» маестро Феленчак пояснив, що твір привертає до себе увагу глибоким психологізмом. Засобами музики у ньому надзвичайно тонко передані страждання душі, яка шукає виходу, шукає істину і цим, водночас, руйнує себе із середини. «У ній композиторові вдалося передати своє «Я», яке яскраво прослуховується у сольній партії альта, – каже маестро. – Зараз, у наш час, цей твір набув особливого, символічного значення. Адже коли люди живуть всередині карантинних заборон, ховаючи обличчя та почуття за масками, відчуваючи власну обмеженість, відірваність від світу і непотрібність суспільству, музика, у якій відтворено те, як душа шукає свій шлях і намагається врятуватися, звучить дуже актуально».

Відтак, на думку артистів, музика Івасюка-класика, якого повинні відкрити для себе сучасні слухачі, здана допомогти знайти втілення душевним поривам, звернути увагу на себе, на свою державу, на різні варіації життя.

Запис «Сюїти-варіацій» та «Мелодії» Володимира Івасюка у виконанні Муніципального Галицького камерного оркестру було здійснено у залі Тернопільської художньої школи імені Михайла Бойчука. Для оформлення сцени використали роботи учнів цього мистецького закладу – Мар’яна Зозулі, Олександри Нікуліної, Тетяни Мазепи (викладачі Микола Дмітрух, Ірина Дерев’яна, Ігор Зілінко, Соломія Бутковська, Людмила Боярко). «Для нас велика честь – приймати у школі такий знаний колектив, допомагати у організації зйомок, але найголовніше – підбирати роботи, які б відповідали за духом та настроєм такій яскравій і водночас глибокій інструментальній музиці Володимира Івасюка», – сказав директор школи, мистецтвознавець Сергій Музика.

«Досить несподівано, але водночас дуже вдало в нас склалось поєднання різних видів мистецтва, коли сучасна українська інструментальна музика знайшла відображення і емоційне підкріплення у роботах юних художників», – підтверджує цю думку і маестро Феленчак.

2024  Галицький камерний оркестр  Шаблоны Joomlajoomla templates