Про нас
Муніципальний Галицький камерний оркестр міста Тернополя – яскравий творчий колектив музикантів-професіоналів, які всім серцем закохані у музику. Незмінним художнім керівником та диригентом оркестру є його засновник, член Асоціації діячів естрадного мистецтва України, заслужений артист України Василь Андрійович Феленчак.
Творча біографія колективу бере початок з 1991 року. Саме тоді, на честь проголошення Незалежності України маестро Василь Феленчак при Палаці культури Тернопільського виробничого об’єднання «Ватра» створив оркестр. Творчий колектив об’єднав талановиту молодь – випускників Львівської, Київської, Одеської консерваторій і Тернопільського музичного училища. Назвою «Галицький» він завдячує землі, де народився і творить, а також особливому колориту, який намагається передати у своєму виконанні.
Період діяльності колективу при ПК «Ватра» був ознаменований низкою цікавих концертів. Зокрема, вперше у Тернополі були презентовані концерті програми музики Й.-С. Баха, А. Вівальді, В.-А. Моцарта, а також окремі твори Г.-Ф. Генделя, Г. Доніцетті, С. Прокоф’єва, Я. Ряетса, Ш. Гуно, П. Чайковського та інших. Левову частку репертуару колективу займає музика українських композиторів: В. Барвінського, Д. Бортнянського, М. Гайворонського, М. Колесси, Ю. Ланюка, І. Левицького, М. Лисенка, С. Людкевича, М. Скорика, Я. Степового, І. Шамо. Цікавим є і той факт, що одним із перших виконавців всесвітньо відомої «Мелодії» Мирослава Скорика був колектив Галицького камерного оркестру.
Завдяки активним творчим пошукам керівника та самовідданій праці оркестрантів на базі колективу відбулися творчі вечори народних артистів України Ніни Матвієнко та Мирослава Скорика, поетес Ліни Костенко та Атени Пашко. В активі Галицького камерного - участь у авторському концерті Лесі Дичко. Крім того, з колективом виступали солісти-вокалісти: народний артист України Ярослав Лемішка, заслужені артисти України Борис Репка та Наталя Лемішка, а також Марія Іздепська-Новіцька, Наталя Присіч.
Змістовну концертну програму, до якої ввійшли десять український народних пісень, вдалося реалізувати у співпраці з Народною артисткою України Марією Байко. Творча співдружність з солісткою Паризької опери Уляною Чайківською викликала інтерес до колективу у Франції, куди він був запрошений у 1994 році. За роки своєї діяльності оркестр дав більше тисячі концертів для шанувальників музики у Тернополі та області, а також для офіційних делегацій Аргентини, Бельгії, Китаю, Німеччини, Польщі, США, Японії, що перебували в Україні; гастролював у Польщі, Німеччині, Франції, Югославії, Угорщині.
Як бачимо, цей період діяльності характеризується особливою активністю творчого пошуку, помітним зростанням професійної майстерності та виходом у міжнародний музичний соціум.
Наступною сторінкою у творчій біографії колективу була співпраця з музично-педагогічним факультетом Тернопільського державного педагогічного інституту імені Володимира Гнатюка (нині – Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка). В цей період оркестр став творчою лабораторією для низки молодих музикантів, де формувалися навики ансамблевого та сольного виконавства. Крім того, колектив був учасником численних як Всеукраїнських, так і Міжнародних науково-практичних конференцій.
У 2003 році рішенням сесії Тернопільської міської ради Галицький камерний отримав статус «муніципального». Цей період творчого буття колективу сповнений яскравими художніми подіями:
- у 2004 році оркестр брав участь у фестивалі культурної спадщини «Мистецтво Європейської вулиці» (м. Тарнув, Республіка Польща);
- у 2005 році – участь у Прощі, присвяченій блаженній пам’яті Папи Римського Івана Павла II (м. Краків, Республіка Польща). Пам’ятні моменти цієї гастрольно-концертної поїздки стали основою документального фільму «З’єднатися в молитві і любові» (2005, оператор - М. Ковальчик, режисер – О. Нищота);
- у 2007 році колектив отримав звання лауреата Першого Всеукраїнського фестивалю академічного мистецтва «Синкопа… Слово... Па-де-де...» (м. Київ, Україна); цього ж року художньому керівнику та диригенту оркестру Василю Феленчаку присвоєно звання «Заслужений артист України»;
- у 2008 році колектив був учасником III Міжнародного фестивалю духовної музики «Кременецькі хорові вечори «Ave Маrіа» (м. Кременець, Україна), де відбулося, чи не вперше на Тернопіллі, виконання кантати Антоніо Вівальді «Gloria» у 12 частинах із солістами та хором;
- у 2009 році оркестр став володарем Гран-прі Міжнародного фестивалю «Закарпатський Едельвейс» (м. Ужгород, Україна).
Художня рада камерного оркестру приділяє велику увагу вихованню юного глядача, про що свідчать започатковані у 2004 році тематичні програми лекцій-концертів «Музичний абонемент». Найбільшу популярність у школярів мають такі програми: «Казкові розповіді музики», «Національні почуття у музиці», «Музика в діалозі з сучасністю», «Музика і духовність», «Кохання – вічна тема мистецтва» тощо.
Знаковим етапом у діяльності колективу стала співпраця зі знаним українським диригентом, композитором та аранжувальником, народним артистом України, професором, Лауреатом Державної премії України Ростиславом Бабичем, що, своєю чергою, призвело до появи низки авторських творів та аранжувань популярних мелодій, які прозвучали у творчих вечорах Ростислава Бабича (серпень 2008, лютий 2009), у програмах «Музика світового кіно» та «Тернопіль. Спогад і любов», присвяченій 75-річчю з дня народження та 50-річчю творчої діяльності маестро.
Поезія та музика поєднали у творчий тандем заслуженого діяча мистецтв України Олега Германа та колектив Галицького камерного оркестру. У співпраці вдалося репрезентувати духовно-мистецькі проекти «Хресне сходження», «Свята мелодія Різдва», «Мета життя земного – наблизитись до Бога», «Христос воскрес – воскресне Україна»; літературно-мистецький вечір для молоді «Під музику Вівальді», літературно-мистецьке дійство з нагоди 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка «Читаю Шевченка, і лячно мені. У кожному слові – теперішні дні»… », а також вечори, присвячені пам’яті патріарха Йосипа Сліпого, Івана Франка, Степана Рудницького тощо.
У 2011 році муніципальний Галицький камерний оркестр відзначив свій двадцятирічний ювілей. Незабутньою для колективу була концертна програма «Золоте сузір’я Великого народу», присвячена 125-річчю з дня народження Василя Барвінського. Метою цього заходу було не лише вшанування цієї видатної особистості, але популяризація творів інших українських композиторів. У програмі прозвучали музичні композиції Д. Бортянського, М. Колесси, А. Гнатишина, М. Скорика та інших.
Низку оригінальних проектів оркестр втілив у життя з ініціативи міського управління культури і мистецтв, Це, зокрема:
- новорічно-різдвяна програма «Для тих, хто в дорозі», яку щороку 8 січня колектив дарує пасажирам залізничного вокзалу станції Тернопіль;
- романтична історія кохання в музичній інтерпретації, що була представлена у торговому центрі «Grand» (2012);
- духовна літературно-музична програма, що відбулась на храмове свято у церкві Івана Богослова (2012);
- ряд концертів, що проходили у Тернополі на відкритих майданчиках з нагоди Дня Незалежності (24 серпня), Дня міста (28 серпня) тощо;
- участь у музичному марафоні «Музика проти війни» (2014) та інших.
Не менш цікавим у діяльності колективу видався 2014 рік. Він ознаменувався співпрацею з талановитими музикантами, зокрема, скрипалем, диригентом, художнім керівником академічного камерного оркестру Чернівецької обласної філармонії, народним артистом України Павлом Чеботовим у рамках програми «Вечір популярної камерної та віртуозно-скрипкової музики», а також солістами Національного ансамблю «Київська Камерата» заслуженою артисткою України Богданою Півненко та Назарієм Стецем у програмі «Перлини світової музики». Численні відгуки в міських та обласних засобах масової інформації – свідчення зацікавленості та уваги до творчої діяльності колективу.
Не зупиняючись на досягнутому, перегорнувши сторінку нового десятиліття, колектив продовжує плідно працювати та розширювати мистецькі горизонти. Діяльність муніципального Галицького камерного оркестру є непересічним явищем у музичному житті Тернопілля, адже його поява як першого професійного камерного оркестру дала почин та була потужним імпульсом для подальшого розвитку інструментального ансамблевого виконавства в регіоні. Колектив своєї кропіткою діяльністю сприяє збереженню та примноженню традицій рідного краю, залученню молодих музикантів до популяризації національного мистецтва та здійснює просвітницьку місію, виховуючи у тернополян почуття мистецького смаку й пошани до рідного слова і музики.